Azets logo
  • Redovisning
    • Redovisning

    • Översikt redovisningstjänster
    • Outsourcing ekonomi
    • Din moderna redovisningsbyrå
    • Rådgivning och expertis
    • Fastighetsredovisning
    • Kedjeföretag & Franchise
    • Hantering av leverantörsfakturor
    • Digital dokumenthantering
    • Lästips

    • Spara kostnader inom ekonomi- & lönefunktionen
    • Fem tips för att lyckas med outsourcing av ekonomiarbetet
    • Likviditetsplanering
    • När är rätt tillfälle att lägga ut ekonomi- och lönearbetet?
    • Läs fler artiklar inom ekonomi
    • Hämta våra guider

    • 18 frågor och svar om outsourcing av ekonomiarbetet
    • AI på ekonomiavdelningen - inspiration och handfasta tips till ekonomichefen
    • Så gör du din årsredovisning steg för steg
    • 15 saker varje företagare bör kunna för att sköta bokföringen själv
  • Lön & HR
    • Vi erbjuder

    • Löneadministration
    • Löneoutsourcing
    • Rådgivning inom HR och lön
    • Nordisk lönebyrå
    • Reseräkningar & utlägg
    • Lästips

    • Så minskar ni personalberoendet på löneavdelningen
    • 5 tips för att lyckas med outsourcing av lönerna
    • Lönar det sig att outsourca lönerna?
    • Läs fler artiklar inom lön & HR
    • Hämta guide

    • 18 frågor och svar om outsourcing av lönearbetet
    • International payroll - complete nordic guide
    • Fem sätt att modernisera lönefunktionen
  • Interim
    • Interimskonsulter

    • Se våra interimslösningar
    • Interim redovisningskonsult
    • Interim CFO
    • Interim controller
    • Interim lönekonsult
    • Interim management
    • Interim HR
    • Rekrytering

    • Rekrytera medarbetare
    • För konsulter

    • Bli en del av Azets nätverk
    • Hämta våra guider

    • Interimskonsult - varför, när och hur?
    • 5 fördelar med interimskonsulter - Hur interimslösningar kan hjälpa er verksamhet
    • Rekrytering av interimskonsulter - Vanliga frågor och svar om processen att ta in interim kompetens
  • Om Azets
    • Företag

    • Om Azets
    • Våra kunder
    • Ansvarsfullt företagande (ESG)
    • Azets 4 Kids (CSR)
    • Nyheter

    • Nyheter
    • Evenemang & Webinarier
    • Nyhetsbrev
    • Blogg
    • Material

    • Broschyrer & Guider
    • On-demand webinarier
    • Azets Barometer
    • Azets podcast - Bang the Drum
  • Karriär
  • Kontakt
Login
SV
  • SV
  • EN
Se samtliga job

Revisorsassistenter på deltid till Delivery Center i Sundsvall!

Titel
Revisorsassistenter på deltid till Delivery Center i Sundsvall!
Arbetsplats
Sundsvall
Affärsområde
Audit and Advisory
Referensnummer
SE00225
Ansök

Söker du ett spännande arbete vid sidan av studierna där du får arbeta med revision? Vi söker drivna studenter som vill arbeta i rollen som revisorsassistent till vår nya satsning av ett Delivery Center i Sundsvall. Här får du tillsammans med dina kollegor enorma möjligheter att utvecklas och skapa din egen framtid. Hos oss kan du räkna med att göra skillnad för våra kunder.

Om oss
Delivery Center Sweden är en avdelning med studenter fördelat i ett flertal städer som främst stöttar med framtidens digitala lösningar och standardiserade arbetsuppgifter inom revision. Efterfrågan och behovet av våra tjänster ökar. Vi etablerar nu Delivery Center på fler orter i Sverige och letar efter fler drivna medarbetare.  Avdelningen består främst av ekonomi- och ingenjörsstuderande studenter med ett intresse för ekonomi, revision och företagande. Vi söker nu dig som vid sidan av studierna vill arbeta deltid med revision och bli en del av vårt team i Sundsvall.

Din roll
Som medarbetare hos oss kommer du främst arbeta med att assistera våra revisorer vid granskning av mindre ekonomiska föreningar så som exempelvis bostadsrättsföreningar. Att vi arbetar främst mot mindre kunder skapar möjlighet att delta i hela revisionsprocessen från ax till limpa och ha nära kontakt med kunden och revisorer. Tillsammans med dina kollegor skapar du dig en uppfattning om dina kunders verksamhet och om risker och möjligheter. Du får arbeta i en roll som innebär nya utmaningar, nya möten och nya affärsperspektiv på daglig basis. Du ingår i ett team med tight gemenskap där samarbetsvilja och arbetsglädje är hög.

Dina egenskaper och kvalifikationer
Det här är en tjänst för dig som läser till civilekonom, jurist, civilingenjör eller motsvarande, och siktar mot en karriär inom revision, skatt eller rådgivning. För tjänsten krävs ett grundläggande och genuint intresse för revisionsfrågor. Förutom att du är en person som gör det lilla extra ser vi att du är:

  • Analytisk och har en problemlösande förmåga
  • Kommunikativ och teamorienterad, både för internt- och kundarbete
  • Ha minst två år kvar av studier

Hos oss får du stor frihet under ansvar, därför krävs det att du är självgående och drivande som person. Du tycker även att det är roligt att utveckla andra och att hjälpa kunder att lösa problem.

Vad erbjuder vi dig?
Som medarbetare på Delivery Center får du en unik inblick i revisionsyrket och tillgång till ett stort nätverk över hela Sverige. Du får en bred kunskapsbas inom revision, IT och programvaror så som Excel och PowerPoint, med stora möjligheter till professionell vidareutveckling. Vi erbjuder en gedigen utbildningsplan som du får tillgång till direkt vid start och stärker dina kunskaper inom såväl revision som olika regelverk.

Rollen som deltidsarbetande revisorsassistent är flexibel, du har möjlighet att styra ditt eget schema så det passar med dina studier. Vi vill att du arbetar minst 16 timmar i veckan under våren och 8 timmar i veckan under hösten, med möjlighet att arbeta mer under vissa perioder.

Starta din karriär hos Azets

Azets är en internationell aktör inom ekonomi, lön och HR, med 350+ medarbetare i Sverige och 9000 internationellt. I sommar expanderar Azets Sverige genom att förvärva KPMG Sveriges verksamhet för revision, rådgivning och skatt för små och medelstora företag, samt kommuner och regioner. Med detta förvärv etablerar vi oss i över 30 städer och välkomnar 270 nya kollegor.

Din ansökan ska bestå av CV, betyg och personligt brev. Start är under hösten 2025. Vi arbetar med ett löpande urval vilket innebär att tjänsterna kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag 11 maj, ansök därför snarast möjligt. Vill du veta mer om tjänsten innan du söker är du varmt välkommen att kontakta Hannah Lagerstedt, hannah.lagerstedt@azets.com

Varmt välkommen med din ansökan!

#LI-DNI

Ansök
  • Azets.se
  • talentlink
  • advertpage

Våra lösningar

  • Löneadministration
  • Löneoutsourcing
  • Ekonomi
  • HR
  • Interim
  • Rådgivning ekonomi
  • Rådgivning lön & HR
  • Fastighetsredovisning
  • Rekrytering
  • IT-lösningar
  • Affärslösningar ERP
  • Azets Cozone
  • Digital dokumenthantering

Följ oss

  • Nyheter
  • Azets på LinkedIn
  • Azets på Facebook
  • Azets på Instagram
  • Blogg
  • Podcast
  • Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Upptäck mer

  • Webinars
  • Broschyrer & guider
  • Om Azets
  • Karriär och jobb
  • Kunder
  • ESG - Hållbarhet
  • CSR - Azets 4 Kids
  • Trust center

Kontakt

Telefon växel: 010-457 50 00

Telefon säljavdelningen: 010-457 50 16

Fler webbsidor inom Azets:

  • Azets Danmark
  • Azets Norge
  • Azets Finland
  • Azets UK
  • Azets Irland
  • Azets Romania
  • Azets.com
  • Blick Rothenberg
Azets logotype
Copyright © 2025 Azets
Privacy statement